Skip to main content

گزارش بررسی وضعیت آزار و اذیت
در محیط کار و راهنمای آن

چرا همرو به بررسی شرایط موضوع آزار و اذیت در محیط کار پرداخت؟

در طول تجربه همکاری با مشتریان مختلف به تکرار با موضوع آزار و اذیت در محیط کار روبرو شده‌ایم. در این شرایط معمولا مدیران عامل و مدیران منابع انسانی این موضوع را مطرح می‌کنند که چطور می‌توانیم نسبت به واقعه پیش آمده واکنش نشان دهیم و فراتر از آن چگونه محیط کار را امن نگه داریم؟

بررسی‌های ما که در ادامه مشاهده خواهید کرد، نشان می‌دهد از هر دو نفر کماکان یک نفر انتخابش این است که در مورد چنین رخدادی در محیط کار صحبت نکند. همچنین ۷۱.۵٪ درصد از شرکت‌کنندگان در این پیمایش «تلاش برای اجتناب از ارتباط با فرد آزار دهنده» و «تلاش برای نادیده گرفتن رفتارهای فرد آزاردهنده و سکوت» را در برخورد با این موقعیت انتخاب می‌کنند. 

آنچه که ما از تجربه تعامل با سازمان‌ها دریافتیم را می‌توانیم در این عبارت جمع‌بندی کنیم که به‌نظر می‌رسد افراد به‌دلیل نوع فرهنگ قالب در کشور، از مصادیق آزار مطلع نیستند و ممکن است بر اساس ناآگاهی رفتارهایی بروز یا اقداماتی انجام دهند که مصداق آزار است. از طرفی دیگر باید در نظر داشت که وقتی از موضوع آزار در محیط کار صحبت می‌کنیم اگرچه ممکن است به‌نظر برسد که خانم‌ها بیشتر در معرض این پدیده قرار دارند اما آزار مسئله‌ای مستقل از جنسیت است. در روی دیگر ماجرا، افراد آزار دیده و شاهدان هم وجود دارند که بیشترین ضربه روانی را در چنین موقعیت‌هایی متحمل می‌شوند. در عمده تعاملات ما با سازمان‌ها، این مسئله مشخص بود که ساز و کار مشخصی برای افراد تعریف نشده است که بدانند چگونه در این موقعیت‌ها باید اقدام کنند، از چه شیوه‌ای می‌توانند مسئله را با حفظ محرمانگی پیگیری کنند و چگونه سازمان می‌تواند آنها را در چنین موقعیتی حمایت کند.

رسالت همرو، همواره در توانمندسازی افراد و سازمان‌ها در جهت تغییر مثبت بوده است. بر همین اساس بر آن شدیم تا با بررسی دقیق‌تر این موضوع بتوانیم اقدامی برای آگاهی‌بخشی در این زمینه برای افراد و سازمان‌ها انجام دهیم. امیدواریم که داده‌های جمع‌آوری شده و راه‌کارهایی که در این گزارش ارائه شده است برای شما موثر باشد و روند اتخاذ سیاست‌ و تصمیم‌ را برای شما تسهیل کند.

Close Menu

شرکت توسعه سازمانی همرو

به این پرسش‌ها فکر کنید:
– چگونه نسل بعدی مدیران در سازمان خود را شناسایی می‌کنید و ارتقاء می‌دهید؟
– چگونه نقش رهبری را در سازمان گسترش می‌دهید؟
– چگونه مشارکت افراد را بالا می‌برید و آنها را در جهت طراحی راه‌کار همراه می‌کنید؟
– چگونه تجربه اعضای سازمان و مشتریان خود را می‌سنجید و تغییرات نوآورانه ایجاد می‌کنید؟

 

با ما در ارتباط باشید

آدرس: تهران- خ ولیعصر- بالاتر از میدان ونک- کوچه خلیل‌زاده- پلاک ۲۸

تلفن: ۸۷۶۳۴۸۵۴-۰۲۱
ایمیل: hi@hamro.org