Skip to main content

رهبران برتر به صورت مستقیم به اعضای تیمشان نمی‌گویند که چه کاری انجام دهند بلکه «قدم به قدم» و به کمک نمونه به آن‌ها نشان می‌دهند که چه کاری انجام داده و چه کار را انجام ندهند. کارکنان به دستورالعمل‌های رهبری که خودش هم به حرفش عمل می‌کند بهتر گوش می‌دهند و برای او احترام بیشتری قائل هستند. بنابراین چه رفتارهایی می‌تواند به اخلاق کاری، ارتباط بهتر و توسعه رهبری کمک کند؟ در ادامه همراه باشید تا ۱۰ عادت رهبران که می‌تواند الگوی خوبی برای کارکنان آن‌ها باشد را به شما معرفی کنیم.

۱۰ عادت رهبران که می‌تواند الگوی خوبی برای کارکنان باشد

۱. عمل کردن به گفته‌های خود

انسان‌ها موجوداتی هستند که به صورت بصری سریع‌تر یاد می‌گیرند، به همین دلیل است که داستان‌ها بهتر از داده‌های تصادفی در ذهن ما می‌مانند. همین موضوع برای اعضای تیم و رهبران هم صدق می‌کند. ما به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه از محیط اطراف نشانه‌هایی دریافت کرده و مطابق آن‌ها عمل می‌کنیم. وقتی یک رهبر زودتر از دیگران سر کار حاضر می‌شود، اعضای تیم از او سرمشق می‌گیرند. وقتی می‌بینند که رهبر چطور به اختلافات رسیدگی می‌کند، آن‌ها هم از این موضوع درس می‌گیرند. رهبر شایسته و دلسوز باعث ایجاد وفاداری در اعضا می‌شود. این شایستگی و دلسوزی در کل تیم منتشر می‌شود و سرعت انجام کارها را افزایش می‌دهد.

۲. پیشرفت شخصی

رهبر خوب رهبری است که قبول دارد هنوز باید چیزهای زیادی را یاد بگیرد و به تدریج روی پیشرفت شخصی خود کار کند. اگر رهبری نشان دهد که روی پیشرفت شخصی خودش کار می‌کند و فرصت را برای پیشرفت اعضای تیم خود فراهم کند، عده زیادی از او الگو می‌گیرند. رهبران تنها زمانی می‌توانند دیگران را به خوبی هدایت کنند که بدانند چطور خودشان را هدایت کنند، بنابراین عادت پیشرفت شخصی بسیار مهم است.

۳. انضباط نفس

کارکنان و کودکان، کاری را که به آن‌ها بگویید انجام نمی‌دهند بلکه همان کاری را انجام می‌دهند که شما به عنوان یک رهبر انجام می‌دهید. داشتن انضباط در مواردی مانند زود حاضر شدن در شرکت، انجام به موقع کارها و غیره می‌تواند محیط هماهنگی را ایجاد کند. ممکن است متوجه شده باشید که وقتی حالتان خوب نیست ممکن است سر یکی از کارکنان خود فریاد بزنید، در صورتی که حال بد شما تقصیر آن‌ها نبوده است. پس سعی کنید مثبت‌اندیش، مشتاق و ثابت‌قدم بمانید. به این ترتیب انرژی خودتان را به اعضای تیم هم منتقل می‌کنید.

۴. مطالعه کردن

یکی از عادت‌هایی که برای ایجاد آن باید سخت تلاش کنید، عادت مطالعه در رهبران است. باید به تدریج ارزش مطالعه را به تمام کارکنان خود نشان دهید. ممکن است افراد در برابر این موضوع مقاومت کنند. اما در این راه پشتکار به خرج داده و مطالعه را به بخشی از زندگی‌ خود تبدیل کنید. این اتفاق علاوه بر زندگی روی رشد شخصی شما هم تاثیرگذار خواهد بود. کتاب‌ها می‌توانند تاثیرات عمیقی روی ما بگذارند، بنابراین اگر کارکنان شما بهانه آوردند که سرشان شلوغ است و فرصت مطالعه ندارند، به آن‌ها یادآوری کنید که اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، در طول دوره ریاست جمهوری‌اش هر روز برای مطالعه وقت می‌گذاشت.

۵. قدردانی از دیگران بابت تلاش‌هایشان

«با مهربانی دیگران را تایید کرده و با بخشندگی آن‌ها را تحسین کن.» این جمله از متخصص خودیاری، دیل کارنگی، به حقیقتی در مورد طبیعت انسان اشاره دارد: افراد دوست دارند بابت تلاش‌هایشان از آن‌ها قدردانی شود. در نقش رهبر کسب‌وکار، باید زمانی را اختصاص دهید و به دنبال بهترین ویژگی‌های اعضای تیم خود بگردید تا هر زمان که آن‌ها را در کار مشاهده کردید بتوانید تحسینشان کنید. اگر یکی از کارکنان، پروژه خود را زودتر از زمان تعیین‌شده تحویل می‌دهد به خاطر وقت‌شناسی‌اش از او تشکر کنید. انجام این کار باعث می‌شود محل کار شادتر و رضایت‌بخش‌تری داشته باشید و کارکنان هم خودشان را وقت‌شناس و سخت‌کوش ببینند؛ این موضوع باعث می‌شود سخت تلاش کنند تا در آینده هم کارها را به موقع تحویل داده و اعتبار خود را حفظ کنند.

۶. گوش دادن فعال

مهارت گوش دادن برای دارندگان کسب‌وکار ضروری تلقی می‌شود. شما با کارکنان، فروشندگان، سرمایه‌گذاران، مشتریان، کارآفرینان و اشخاص دیگری سروکار دارید. شما مشغله زیادی دارید اما برای درک رویدادهایی که در شرکتتان اتفاق می‌افتد باید توانایی گوش دادن را داشته باشید. بعضی‌ها هدفشان از گوش دادن این است که فقط جوابی بدهند، اما گوش دادن به منظور درک کردن از اهمیت بیشتری برخوردار است. به خصوص زمانی که با مشکلات مواجه هستید، باید خونسرد و منطقی عمل کنید تا بتوانید پیشرفت کنید. وقتی به همه جوانب توجه کرده و سپس تصمیم‌گیری کنید، می‌توانید به راحتی و به سرعت به نتیجه برسید.

۷. مثبت‌اندیش بودن

یکی از مهم‌ترین عادت‌هایی که رهبران نیاز دارند تا الگوی کارکنان قرار بگیرید و روی آن‌ها تاثیر مثبت بگذارند این است که خودشان مثبت‌اندیش باشند. رهبر هر سازمان جو و رویه آن را تعیین می‌کند و نگرش او تاثیرگذار و الهام‌بخش است. برای داشتن فرهنگ سازمانی موفق، رهبران باید ذهنیت مثبتی داشته باشند. اگر باور داشته باشید که خواستن توانستن است، اعضای تیم شما هم راحت‌تر این موضوع را باور می‌کنند. انرژی‌های منفی را با خود وارد شرکت نکنید. قدرت مثبت‌اندیشی هم مانند قدرت رهبری به صورت تصاعدی رشد می‌کند.

۸. توجه به دیدگاه دیگران

وقتی به حرف‌های کارکنان خود گوش می‌دهید به آن‌ها نشان می‌دهید که صلاحشان را می‌خواهید. بیشتر رهبران فقط به حرف‌های خودشان توجه می‌کنند و به حرف‌های طرف مقابل اهمیت نمی‌دهند. این کار باعث بی‌انگیزه شدن فرد می‌شود. وقتی به جوابی که قرار است بدهید فکر نکنید و فقط به حرف طرف مقابل گوش کنید، بهتر می‌توانید دیدگاه او را درک کنید. این کار پایه و اساس یک رابطه خوب بوده و اعتماد را بنا می‌کند. همچنین باید از اعضای تیم خود درخواست کنید که خوب گوش دهند و بهترین راه برای نشان دادن این موضوع به آن‌ها این است که خودتان شنونده خوبی باشید.

۹. ارتباط خوب

ارتباط خوب یکی از ویژگی‌های ضروری رهبران موفق است. ارتباط روی اخلاق کاری تاثیر می‌گذارد چرا که کارکنان باید در مورد زمان، جزئیات و هدف کارها با یکدیگر صحبت کنند. این موضوع باعث می‌شود کارکنان وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. ارتباط، روی نحوه رهبری شما هم تاثیر می‌گذارد. برای اینکه رهبر خوبی باشید باید در مورد پروژه‌های جدید، مشتری‌های جدید و مسائل دیگر کسب‌وکار با اعضای تیم خود صحبت کنید. در نهایت، ارتباط خوب به ایجاد روابط کمک می‌کند. روابط به ارتباط وابسته هستند و اگر ارتباطی وجود نداشته باشد روابط به راحتی از هم فرو می‌پاشند. ارتباط خوب در هر کسب‌وکاری ضروری است و همه، به خصوص رهبر تیم، باید از آن استفاده کنند.

۱۰. استراحت کردن

بسیاری از کارآفرین‌ها با کار زیاد خودشان را خسته می‌کنند و این موضوع باعث ناکارآمدی آن‌ها می‌شود. اگر خودتان را شارژ نکنید نمی‌توانید به درستی تصمیم بگیرید و به کیفیت کارتان لطمه وارد می‌شود. رهبران باید به اعضای تیم خود نشان دهند که استراحت کردن اهمیت زیادی دارد و برای این کار الگوی آن‌ها باشند: به تعطیلات بروید و به مدت یک هفته ایمیل‌هایتان را چک نکنید، استراحت را نسبت به پیشرفت حرفه‌ای در اولویت قرار دهید و غیره. وقتی کارکنان این الگوی استراحت را در شما مشاهده می‌کنند، بهتر کار می‌کنند و نتایج بهتری را به همراه می‌آورند.

کلام آخر

رهبران با پرورش عادت‌های مفید و موثر در خود می‌توانند الگوی رفتاری صحیحی در کارمندان خود ایجاد کنند. چرا که کارمندان همانند کودکان به اعمال و رفتارهای یک رهبر نگاه می‌کنند و از او درس می‌گیرند.

شما چه رفتارهای دیگری را برای عادت رهبران پیشنهاد می‌کنید؟

منبع

Leave a Reply

Close Menu

شرکت توسعه سازمانی همرو

به این پرسش‌ها فکر کنید:
– چگونه نسل بعدی مدیران در سازمان خود را شناسایی می‌کنید و ارتقاء می‌دهید؟
– چگونه نقش رهبری را در سازمان گسترش می‌دهید؟
– چگونه مشارکت افراد را بالا می‌برید و آنها را در جهت طراحی راه‌کار همراه می‌کنید؟
– چگونه تجربه اعضای سازمان و مشتریان خود را می‌سنجید و تغییرات نوآورانه ایجاد می‌کنید؟

 

با ما در ارتباط باشید

آدرس: تهران- خ ولیعصر- بالاتر از میدان ونک- کوچه خلیل‌زاده- پلاک ۲۸

تلفن: ۸۷۶۳۴۸۵۴-۰۲۱
ایمیل: hi@hamro.org